3. Co to jest kredyt indeksowany? Co to jest kredyt denominowany?

Kredyt denominowany do waluty obcej, kredyt indeksowany do waluty obcej. Pojęcia te są często używane w kontekście tzw. kredytów walutowych „we frankach”. Pojęciami tymi od 2011r. operuje również ustawa Prawo bankowe (w art. 69 ust. 2 pkt 4a).
Niestety ustawodawca nie zdecydował się na zdefiniowanie tych pojęć. Skutkiem tego jest częste mylenie obydwu pojęć i ich niewłaściwe interpretowanie.

Co należy więc rozumieć pod tymi pojęciami?

Kredyt indeksowany do CHF to po prostu kredyt udzielony i wypłacony w złotówkach, waloryzowany do kursu CHF. Owa waloryzacja to zaś nic innego jak uzależnienie spłaty kredytu od bieżącego kursu franka szwajcarskiego (szczegóły działania mechanizmu waloryzacji opisałem tutaj).

„Bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji Kredytobiorcy kwotę w wysokości […] złotych. Kredyt jest indeksowany do waluty obcej CHF.” (§2 ust. 1 umowy o kredyt hipoteczny z Polbankiem)

Kredyt denominowany do CHF to kredyt udzielony (wypłacony) w złotówkach (patrz: „Kredyty we frankach w rzeczywistości są… kredytami w złotówkach”), ale w umowie wyrażony we frankach szwajcarskich.

„Bank udziela Kredytobiorcy na warunkach określonych w umowie oraz Regulaminie kredytowania osób fizycznych w Banku BPH S.A. nie objętych Ustawą o Kredycie Konsumenckim, kredytu w wysokości […] CHF, a Kredytobiorca zobowiązuje się do wykorzystania i zwrotu kredytu wraz z odsetkami zgodnie z warunkami niniejszej umowy.” (§2 ust. 1 umowy o kredyt budowlano-hipoteczny zawartej z BPH)

kwota kredytu lub transzy kredytu wypłacana jest w złotych po przeliczeniu według kursu kupna waluty kredytu obowiązującego w Banku w dniu wypłaty kwoty kredytu lub transzy kredytu, zgodnie z Tabelą kursów walut Banku BPH S.A. ogłaszaną w siedzibie Banku z zastosowaniem zasad ustalania kursów walut obowiązujących w Banku” (ust. 3 pkt 2 załącznika nr 7 do umowy o kredyt budowlano-hipoteczny zawartej z BPH).

Kredyty indeksowane były co do zasady udzielane m. in. przez Polbank EFG (przejęty przez Raiffeisen Bank), GE Money Bank (przejęty przez BPH), Bank Millenium, ING Bank Śląski, Getin Bank,  Noble Bank, mBank, BRE Bank.

Kredyty denominowane były co do zasady udzielane m. in. przez BPH, PKO BP, PEKAO, Fortis Bank, Deutsche Bank, czy Credit Agricole.


 

5 komentarzy do “3. Co to jest kredyt indeksowany? Co to jest kredyt denominowany?

 1. Anna Roggenbuck

  A jeśli zapis w umowie brzmi tak „Kredyt jest indeksowany do waluty obcej CHF. Bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji Kredytobiorcy kwotę w złotych PLN, która stanowi równowartość [x ilości] franków CHF.” Z definicji wychodzi, że denominowany, gdyż jedyna kwota jaka się pojawia to ta we frankach, ale w umowie napisane jest że indeksowany, chociaż umowa w żaden sposób nie okresla kwoty w złotych.

  Polubienie

  Odpowiedz
  1. Krzysztof Orski Autor wpisu

   Generalnie nazwy „indeksowany” i „denominowany” to pojęcia nie zdefiniowane prawnie. Potocznie przyjęło się, że kredyt indeksowany to kredyt udzielony w PLN waloryzowany kursem CHF, a denominowany, to kredyt udzielony w CHF, ale wypłacony w PLN. Posługując się tą nomenklaturą ma Pani kredyt indeksowany, czyli kredyt w PLN waloryzowany kursem CHF.

   Polubienie

   Odpowiedz
 2. Franko

  Ja mam „kredyt hipoteczny nominowany do chf”. Kwota kredytu wyrazona w pln i wyplacona w pln.zalicza sie do denominowanego czy tego drugiego bo juz dam niewiem.prosze o odpowiedz.

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. Pingback: 31.Wyrok TSUE z 3 października 2019r. a sprawa kredytów indeksowanych. | Koniec z CHF

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s