8. Postanowienia nakładające obowiązek spłaty kredytu w wysokości uzależnionej od kursu CHF mogą być uznane za niedozwolone również ze względu na praktyki banku poprzedzające zawarcie umowy kredytowej.

Nie tylko prawo do dowolnego ustalania kursów CHF. Nieuczciwość, wykorzystanie niewiedzy, braku doświadczenia czy naiwności klientów przed zawarciem umowy. Podejmowanie działań zmierzających do niedoinformowania, dezorientacji, bądź wywołania błędnego przekonania u klienta o prawach i obowiązkach wynikających z umowy. Takie działania banku również mogą być powodem uznania postanowień uzależniających kredyt od kursu CHF za niedozwolone. (patrz: pkt II „O klauzulach niedozwolonych słów kilka”)

To, czy doszło do takich praktyk jest kwestią indywidualnego przypadku. Niemniej istnieją poważne przesłanki, aby stwierdzić, że banki w sposób powszechny dopuszczały się praktycznie wszystkich wyżej wymienionych działań.

Po pierwsze banki co najmniej nieumyślnie wprowadzały klientów w błąd co do rodzaju oferowanego kredytu i wynikających z umowy praw i obowiązków (patrz: „Banki oferowały kredyt we frankach, a ostatecznie udzielały znacznie mniej korzystnego kredytu waloryzowanego do kursu CHF”) .

Po drugie banki wykorzystywały niewiedzę przyszłych kredytobiorców (patrz: „Czy „frankowicze” rzeczywiście świadomie podejmowali decyzję o zaciągnięciu kredytu „we frankach”?”).

I po trzecie, banki oferując kredyt „we frankach” wykorzystywały naiwność przyszłych kredytobiorców (patrz: „W dużej części zaciągnięcie kredytu „we frankach” było efektem niedozwolonego wykorzystania przez banki naiwności przyszłych kredytobiorców.”).
1 komentarz do “8. Postanowienia nakładające obowiązek spłaty kredytu w wysokości uzależnionej od kursu CHF mogą być uznane za niedozwolone również ze względu na praktyki banku poprzedzające zawarcie umowy kredytowej.

  1. Pingback: 32. Wyrok TSUE a sprawa kredytów denominowanych. | Koniec z CHF

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s